Resultater i Sports Acrobatik

 

 

Dansk Mesterskab 2018 - d. 05-05-2018

 

National DK1 - Pige Par - 1. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Rebecca Tøstesen & Karla Haack Rasmussen HI-Skanderborg - Gym. afd. 6.90 29.05 6.90 30.05 59.10
2. Emma Lønbro Boisen & Cecilie Iversen TST Gymnastik 5.10 26.65 5.10 27.70 54.35
3. Frederikke Sand Hougaard & Rita Bisgaard Neromante TST Gymnastik 5.30 26.65 5.80 26.15 52.80
4. Emma Skriver Juhl & Sabine Zier Andersen Greve Gymnastik og Trampolin 4.00 25.95 5.10 26.30 52.25
5. Laura Lê Nielsen & Caroline Christiansen Svinninge Gymnastik Forening 4.70 24.65 4.70 26.75 51.40
6. Nikoline Both Juul & Sophyia Mouazab TST Gymnastik 3.10 24.70 3.10 25.55 50.25
7. Julie Jensen & Ida Marie Astrup Greve Gymnastik og Trampolin 4.00 25.10 5.20 21.60 46.70
8. Freja Holm Nielsen & Ida Sophie Boye Greve Gymnastik og Trampolin 5.90 25.40 25.40

 

National DK1 - Pige Par - 2. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Alberte Lucca Storm Crone & Claramilla Kate Møller Søndergaard Toreby Sundby Gymnastikforening 4.10 24.40 3.80 23.35 47.75
2. Oline Berdiin Nielsen & Linea Emilie Holst Odense Gymnastik Forening 5.40 23.20 5.80 22.90 46.10
3. Maja Lykkefold Videler & Frederikke Simonsen HI-Skanderborg - Gym. afd. 4.50 23.00 5.80 22.90 45.90
4. Ida West Grünewald & Asta-Fernanda Hilfling Nielsen Roskilde Gymnastikforening 2.60 22.80 2.60 22.85 45.65
5. Laura Hjelmsted Ricksen & Maja Engstrøm Odense Gymnastik Forening 4.10 22.35 4.00 20.75 43.10
6. Rosa Laura Henneberg Nielsen & Malika Marie Busch Andersen Slagelse GF 2.20 22.30 2.10 20.15 42.45
7. Agnete Sidelmann Refsgaard & Nanna Frederiksen Holstebro GF 2.50 22.15 2.30 20.20 42.35
8. Emily Allen Kristensen & Nanna Terp Høhling Roskilde Gymnastikforening 2.10 22.20 2.00 19.70 41.90

 

National DK1 - Pige Par - 3. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Liva Schmidt & Line Petterson Odense Gymnastik Forening 5.40 21.40 6.00 23.25 44.65
2. Matilde Nielsen & Sofie Orloff Jensen Holstebro GF 4.00 21.50 4.00 22.25 43.75
3. Celeste Rivera & Mathilde Louise Daugaard Lyngholm Vejlby IK (VIK) 2.10 20.10 2.10 21.80 41.90
4. Isabella Vestergaard & Anna Berner Jensen Odense Gymnastik Forening 3.10 20.30 3.00 20.60 40.90
5. Christine Hein Calmar & Anja Sejersen Silkeborg GF 2.10 17.70 3.20 21.00 38.70
6. Molly Skov Nielsen & Ivalo Arnaruluk Zahle Odense Gymnastik Forening 1.60 17.25 2.60 20.00 37.25

 

National DK1 - Mix Par - 1. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Lærke H Bathum & Niels Klinge Fuglebjerg IF 4.70 27.20 4.70 28.55 55.75
2. Maria de Andrade Gondar & Daniel de Andrade Gondar Toreby Sundby Gymnastikforening 2.10 24.35 2.10 25.00 49.35
3. Sarah Hedegaard & Mathias Bøgelund Madsen Holstebro GF 3.80 23.65 3.60 24.10 47.75

 

National DK1 - Drenge Par - 1. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Jakob Baalkilde & Nikolaj Glud Berthelsen Hammel Gymnastikforening 4.30 25.15 4.30 24.85 50.00
2. Albert Conrad Haugbølle Piihl & Anton Haugbølle Piihl TST Gymnastik 3.50 24.25 3.50 25.25 49.50

 

National DK3 - Pige Par - 1. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Emma Hansen & Frederikke Ebbe Toreby Sundby Gymnastikforening 2.30 25.60 2.30 25.15 50.75
2. Sarah Lindegaard Duus Hansen & Mille My Jensen Toreby Sundby Gymnastikforening 2.00 23.50 2.30 24.50 48.00
3. Ellen Marie Alsø & Julie Allermann Stuhr Gymnastikforeningen ODK 1.20 22.40 1.20 23.50 45.90
4. Silke Wieth & Luna Lynge Svinninge Gymnastik Forening 1.40 19.95 1.50 23.80 43.75
5. Julie Kongstadt Sønderup & Nathalie Louise Preetzmann Vejlby IK (VIK) 1.30 21.20 1.30 21.05 42.25
6. Frederikke Schultz Kristiansen & Natalie Vælum Greve Gymnastik og Trampolin 2.10 20.95 2.20 20.95 41.90
7. Agnes Emmy Aarup-Nielsen & Sofia Bejder Clausen Greve Gymnastik og Trampolin 1.80 20.30 1.90 21.00 41.30
8. Kaisa Marie Stokkedal & Charlotte Bolander Gymnastikforeningen ODK 1.10 20.60 1.40 17.75 38.35

 

International - Junior Pige Par - 1. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Udg3 3. Runde Resultat
1. Ida Marie Holm & Nicoline Bendixen DHG Gymnastik 0.35 23.85 0.24 21.94 0.28 19.88 89.47
2. Silja Røskva Vistisen & Emilie Ravn Hansen Slagelse GF 0.24 19.84 0.22 20.82 0.24 21.79 83.77
3. Ditte Schouborg Christensen & Sara Hovgaard Rosenberg Vejlby IK (VIK) 0.22 19.57 0.18 20.08 0.21 20.11 79.72
4. Sisse Kilde Jensen & Victoria Cortes Fuglebjerg IF 0.28 23.53 0.15 22.25 45.78
5. Anna Jensen & Anne Marie Grønning DHG Gymnastik 0.32 21.27 0.21 21.61 42.88

 

International - Senior Dame Par - 1. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Udg3 3. Runde Resultat
1. Sofie Lindemose & Signe Henningsen Fuglebjerg IF 0.66 23.51 0.43 24.63 0.66 26.16 99.47
2. Agnes Ravn-Jakobsen & Kamine Jacobsen Svinninge Gymnastik Forening 0.44 22.94 0.21 22.91 0.51 25.16 95.78
3. Anne Yun Lauridsen & Line Tonsberg Jensen Hammel Gymnastikforening 0.59 21.39 0.63 21.98 0.50 21.75 85.85
4. Marie Harkjær Højmark Nielsen & Mia Louise Gammeltoft Slagelse GF 0.35 21.05 0.28 21.13 0.40 22.05 83.52
5. Emilie Holm Nielsen & Nanna Nimb Johansen Greve Gymnastik og Trampolin 0.38 20.18 0.26 20.56 0.43 18.23 78.83
6. Dicte Sagittarius & Cecilie Kristensen Slagelse GF 0.25 16.00 0.16 21.41 0.29 20.14 78.21

 

International - Senior Mix Par - 1. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Udg3 3. Runde Resultat
1. Sarah Marie Bjørnlund Nielsen & Kenni Christensen Toreby Sundby Gymnastikforening 0.25 20.55 0.43 22.93 0.33 19.23 81.65

 

International - Senior Herre Par - 1. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Udg3 3. Runde Resultat
1. Nikolaj Hørmann Iversen & Casper Dolmer TST Gymnastik 0.43 20.58 0.28 20.68 0.39 21.84 83.98
2. Claus Weinreich & Jonas Weichel TST Gymnastik 0.30 18.95 0.29 17.69 0.32 16.17 72.45

 

National DK1 - Pige gruppe - 1. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Ida-Sofine Haugbølle Piihl & Ellen Simonsson & Mille Secher Hollesen Alstrup TST Gymnastik 4.80 27.15 4.80 27.35 54.50
2. Zafira Rivera & Sofie Møller Pedersen & Emilia Thomsen Vejlby IK (VIK) 5.80 25.65 5.70 26.80 52.45
3. Laura Emilie Bjerre-Kristensen & Smilla Adam & Annamaj Gamst VIF Gymnastik 5.60 26.20 5.40 26.10 52.30
4. Marta Ellebæk Brink & Louise Bergmann Hansen & Freya Hansen Fuglebjerg IF 3.80 25.20 4.10 24.95 50.15
5. Josephine Aagaard & Jenny Trung & Josephine Dyhr HI-Skanderborg - Gym. afd. 5.00 24.85 5.00 24.60 49.45
6. Emilie Møller Pedersen & Nikoline Kongstadt Sønderup & Sofia Fossum Skaaning Vejlby IK (VIK) 4.50 24.60 3.80 22.95 47.55
7. Ella Drenov & Tone Kristiansen & Frederikke Sophie Jensen Gymnastikforeningen ODK 5.00 25.30 4.20 22.15 47.45
8. Sarah Damborg & Ida Kathrine Diegaard Sørensen & Cecilie Vad Arentoft TST Gymnastik 5.20 25.90 3.80 20.95 46.85

 

National DK1 - Pige gruppe - 2. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Sofie Ruvald Bering & Nanna Søeborg & Sira Johannesen Gymnastikforeningen ODK 5.20 23.70 5.60 26.15 49.85
2. Sofie Rasmussen & Louise Jensen & Sille Ellekjær Toreby Sundby Gymnastikforening 3.60 24.40 3.60 24.45 48.85
3. Gabriella Steele Sørensen & Isabel Elholm & Simone Højgaard Hammel Gymnastikforening 5.30 24.10 4.70 24.55 48.65
4. Silja Heydenreich & Rebecca Andersen & Sofia Drachmann Steffensen Hammel Gymnastikforening 4.60 24.45 3.70 23.70 48.15
5. Frida Pasgaard & Sofie Rosenquist Bach & Mathilde Svenstrup Hammel Gymnastikforening 5.20 23.85 4.50 23.05 46.90
6. Freja Remerte Ellgaard Frederiksen & Kathrine Kvist & Maria Vadsholt Holstebro GF 3.90 23.20 3.90 23.30 46.50
7. Freja Lundgreen & Clara Bundgaard & Natascha Borgholm VIF Gymnastik 3.70 23.40 3.70 22.85 46.25
8. Mathilde Weyhe Cloos & Juliane Dons & Safina Lauritsen Holstebro GF 6.30 22.90 5.10 21.95 44.85

 

National DK1 - Pige gruppe - 3. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Liva Vils Søding & Maj Victoria Bruun & Liv Elisabeth Bruun Hammel Gymnastikforening 3.50 22.80 3.80 24.15 46.95
2. Sif Nielsen & Freja Gantzhorn Stensen & Emma Stegemejer DHG Gymnastik 3.80 22.30 3.70 22.70 45.00
3. Oline Puk Dalsgaard & Amanda Klitgaard Nielsen & Freja Ramer Bak Silkeborg GF 4.70 22.80 4.70 22.05 44.85
4. Agnes Lomborg & Margrethe Andersen & Mille Flick Silkeborg GF 4.00 22.20 4.00 22.35 44.55
5. Lærke Jensen & Andrea Sigersen & Sofie Marie Henneberg Nielsen Slagelse GF 2.40 22.55 2.80 21.75 44.30
6. Zia Caroline Busch Andersen & Mai Rasmussen & Mathilde Fortner Slagelse GF 2.60 22.25 2.60 21.90 44.15
7. Frida Glyholt & Line Bilgrau & Andrea Sønderskov Poulsen Silkeborg GF 3.20 21.35 3.80 22.50 43.85
8. Frederikke Mailund & Kamilla Rasmussen & Regine Jokumsen Holstebro GF 3.70 22.55 3.20 18.65 41.20

 

National DK1 - Pige gruppe - 4. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Katrine Aaholm-Hansen & Anna Petersen & Simone Dam Jacobsen Toreby Sundby Gymnastikforening 3.60 20.80 3.60 24.60 45.40
2. Emma Sofie Rasmussen & Anne Maj Seiding Jellinge & Emilie Hovgaard Rosenberg Vejlby IK (VIK) 4.00 20.80 4.00 21.90 42.70
3. Johanne Elliot Vestergaard & Una Brka & Kayaya Nkole Vejlby IK (VIK) 2.40 20.75 2.50 21.05 41.80
4. Silje Engelhardt Bygholm & Emily Westh & Ella Marie Baas Vejlby IK (VIK) 3.20 18.35 3.30 20.55 38.90

 

National DK3 - Pige gruppe - 1. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Frederikke Lundgreen & Josefine Raben & Karina Therkelsen VIF Gymnastik 3.10 25.30 3.20 26.25 51.55
2. Monique Henneberg Nielsen & Nanna Slot & Caroline Frederiksen Slagelse GF 2.80 24.45 2.70 24.95 49.40
3. Victoria Siff Hallandson & Sofie Dahl-Nielsen & Nanna Kruse Hansen Toreby Sundby Gymnastikforening 2.60 24.75 2.60 24.10 48.85
4. Carolina Bredgaard & Cecilie Skinbjerg & Rikke Bonde Gymnastikforeningen ODK 3.00 23.95 3.00 24.45 48.40
5. Caroline Nørgaard & Pernille Bay Petersen & Helene Graugaard-Jensen Hammel Gymnastikforening 2.70 23.70 2.70 24.10 47.80
6. Alva-Amalie Linneberg & Julie Toftdal & Alberte Frisdahl VIF Gymnastik 2.90 23.35 2.90 24.15 47.50
7. Maja Skriver Juhl & Sofie Christine Munch & Sasha Vælum Greve Gymnastik og Trampolin 3.10 23.20 3.20 23.90 47.10
8. Filucka Lysdal & Josephine Berthelsen & Katrine Biehe Hammel Gymnastikforening 2.90 23.30 2.60 23.45 46.75

 

National DK3 - Pige gruppe - 2. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Nicoline Juliane Ekkelund Hansen & Sofia Trinderup-Thomsen & Rose Marie Langkjær Hammel Gymnastikforening 2.90 22.75 2.90 24.10 46.85
2. Sara Stenz & Andrea Olsen & Emmalie Poulsen HI-Skanderborg - Gym. afd. 1.80 23.00 1.80 23.60 46.60
3. Ella Marie Alslev & Freja Heeager & Josefine Buur Rasmussen HI-Skanderborg - Gym. afd. 2.00 22.05 2.00 24.50 46.55
4. Camilla Kwang & Louise Allermann Stuhr & Karoline Helwigh Kamper Gymnastikforeningen ODK 2.40 22.10 2.40 24.05 46.15
5. Nina Jarlberg & Ditte Marie Elmerdahl Kjærsig & Clara Blaasvær DHG Gymnastik 2.60 21.20 2.90 24.85 46.05
6. Ane Laue Sørensen & Sophia Falk & Klara Stenskrog Jakobsen HI-Skanderborg - Gym. afd. 1.30 22.15 1.30 23.45 45.60
7. Malina Pilegaard & Sophia Westh & Alberte Pedersen Svinninge Gymnastik Forening 1.70 21.80 1.70 23.75 45.55
8. Mathilde Sofie Odgaard & Astrid Simmelsgaard & Sarah Vesterbæk TST Gymnastik 3.20 22.75 3.00 20.60 43.35

 

National DK3 - Pige gruppe - 3. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Maria Bager & Jannie Grønne & Maya Skyum VIF Gymnastik 2.30 20.10 2.20 23.50 43.60
2. Ida Marie Ulrich-Hansen & Julie Pallesen & Kate Høj Knudsen Silkeborg GF 1.00 18.75 3.40 24.55 43.30
3. Rebecca Creutz Fingerhut & Freja Elsgaard Pedersen & Ida Cecilie Larsen Fuglebjerg IF 1.70 20.40 1.30 22.70 43.10
4. Johanne Kessel Simonsen & Maria Vejlstrup Dahl & Amanda Mørck Roskilde Gymnastikforening 1.50 20.50 1.40 21.80 42.30
5. Cornelia Linneberg & Johanne Westermann Kanstrup & Bella Amby VIF Gymnastik 1.90 18.05 2.60 24.15 42.20
6. Freja Damsgaard & Sofie Fogh & Karoline Biehe Hammel Gymnastikforening 2.20 20.25 2.30 21.25 41.50
7. Laura Milling & Naja Bøgh Bonnemose & Marianne Kongstad DHG Gymnastik 1.90 18.60 2.20 22.40 41.00

 

International - Junior Pige gruppe - 1. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Udg3 3. Runde Resultat
1. Marie Jørgensen & Alberte Groth Pedersen & Clara Vad HI-Skanderborg - Gym. afd. 0.42 24.22 0.60 24.35 0.42 24.97 97.84
2. Elisa Stenskrog Jakobsen & Emilie Krog Olsen & Benedicte Skadborg Christensen HI-Skanderborg - Gym. afd. 0.41 23.46 0.60 23.50 0.41 24.71 96.79
3. Vivian Pham & Rikke Bossen & Ida Marie Andersen TST Gymnastik 0.30 23.90 0.26 23.66 0.30 24.70 96.07
4. Nanna Nymann Knudsen & Luna Rybak Shresta & Therese Sloth Hammel Gymnastikforening 0.49 23.29 0.36 23.26 0.49 23.44 93.85
5. Majse Bodil Ring Andreasen & Freja Sellebjerg & Siv Kilde Jensen Fuglebjerg IF 0.41 22.96 0.28 21.48 0.40 23.55 92.12
6. Amalie Poulsen & Maria Luise Bjerregaard & Ellen Marie Kjædegaard HI-Skanderborg - Gym. afd. 0.26 22.11 0.24 22.34 0.26 23.31 91.36
7. Sara Rasmussen & Karoline Bang Jensen & Emilie Sloth Hansen HI-Skanderborg - Gym. afd. 0.22 22.12 0.26 21.51 0.22 22.82 89.89
8. Sophia Kirstine Bitsch & Astrid Austevoll & Maria Bodian Rahbæk Hedegaard Silkeborg GF 0.28 22.58 0.26 21.06 0.21 18.71 82.97

 

International - Junior Pige gruppe - 2. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Udg3 3. Runde Resultat
1. Emma Svane Olsen & Johanne Illum Andersen & Alberte Z. Bolwig Roskilde Gymnastikforening 0.22 22.92 0.19 20.54 0.22 22.27 86.26
2. Selma Hansen & Lærke Månssen & Maja Oline Larsen Fuglebjerg IF 0.77 22.52 0.30 20.60 0.67 23.07 86.15
3. Hanna Filippa Lysemose & Sarah Theil Petersen & Signe West Grünewald Roskilde Gymnastikforening 0.17 21.02 0.16 18.86 0.17 22.97 84.70
4. Klara Maria Jakobsen & Signe Pørksen & Emilie Müller Roskilde Gymnastikforening 0.31 19.81 0.24 20.79 0.27 21.92 84.41

 

International - Senior Dame gruppe - 1. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Udg3 3. Runde Resultat
1. Freja Larsen & Mette Hedegaard Mikkelsen & Signe Bossen TST Gymnastik 0.60 24.20 0.64 24.44 0.60 25.55 99.08
2. Liv Worch & Pernille Bossen & Nikoline Dam Lundgaard TST Gymnastik 0.44 21.49 0.48 24.23 0.54 26.79 98.14
3. Sofie Bang Jensen & Elisabeth Holler & Naja Lange HI-Skanderborg - Gym. afd. 0.44 24.44 0.58 23.73 0.44 25.79 98.04
4. Emmelie Naalund & Sille Søndergaard Jørgensen & Mathilde Weimar Gade Fuglebjerg IF 0.38 24.23 0.54 23.79 0.38 24.43 97.81
5. Marie Blomsterberg Olsen & Mie Falch-rosenberg & Kristina Kristensen Slagelse GF 0.42 23.72 0.28 23.03 0.42 23.82 94.60
6. Clara Høgsted Brandt & Lea Kathrine Langkjær & Catarine Weistad Hammel Gymnastikforening 0.48 23.43 0.55 20.30 0.48 23.13 90.50
7. Andrea Mikkeline Banke & Laura Riis-Andersen & Amalie Dam Jacobsen Toreby Sundby Gymnastikforening 0.23 22.68 0.22 22.52 0.15 21.05 89.52
8. Ida Sørensen & Emma Nielsen & Mille Grue Slagelse GF 0.43 22.33 0.31 21.76 0.47 21.77 86.32

 

International - Senior Dame gruppe - 2. Division

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Udg3 3. Runde Resultat
1. Kristine Kelp Staunstrup & Pernille Hald Madsen & Frederikke Hald Madsen Roskilde Gymnastikforening 0.42 20.97 0.27 21.47 0.50 23.10 89.06
2. Julie Amalie Jensen & Mai Dalgaard & Andrea Bøgh Bonnemose DHG Gymnastik 0.55 19.90 0.35 22.00 0.51 22.76 88.80
3. Anouk Mikkelsen & Emilie Gyldholm & Anna Houg Jensen Svinninge Gymnastik Forening 0.48 21.18 0.29 20.24 0.69 23.54 88.75
4. Nanna Frimodt & Louise Jensen & Camilla Jensen Gymnastikforeningen ODK 0.54 22.04 0.38 19.33 0.54 20.79 84.30
5. Frederikke Elsgaard Pedersen & Anna Klinge & Else Rytter Fuglebjerg IF 0.55 19.90 0.40 21.50 0.58 17.98 83.41

 

Få nyhederne direkte
Tilmeld dig GymNYT - Vi holder dig opdateret ugentligt
Samtykkeerklæring til GymDanmark